Kadıovacık biyoevi

lokasyon:    Kadıovacık köyü, Urla
proje tarihi:  2018
bina türü:  konut - iş yeri
İnşaat alanı: 226,25 m2

Tek katlı ahşap karkas yapının güney dış duvarları kerpiç, kuzey dış duvarları saz kamışı ile kaplanarak, dış cepheler kireç sıva ve ahşap kaplama, iç sıvaları toprak olarak planlandı. Evin ısıtması yöntem olarak duvardan, sistem olarak da pelet ve fotovoltaik ile çözülecek. Sıcak su için güneş kolektörlerinden faydalanılacak.

Sağlık, etkinlik...   Kadıovacık Biyoevi, yapı biyolojisi ve ekolojisi ilkelerince tasarlanmış insan ve çevre sağlığını destekleyen bir proje. Sıfıra yakın enerji tüketiminin yanı sıra çevresel ve sosyal uyumu hedefleyen bu ev-ofis projesi kullanıcısına sağlıklı ve etkin bir yaşam sunuyor. Kadıovacık Biyoevi'nin fonksiyonları ihtiyaca uygun öngörülürken, form ve yönelimle, ısı depolama ve yalıtımın cephelere uygun çözümü ile azami ölçüde pasif iklimlendirmeden faydalanılıyor.

Çevresel, sosyal uyum, karbon ayak izi... Kadıovacık biyoevi'nin üst yapısının neredeyse tüm unsurları doğaya geri dönebilen hatta yetiştirilen hammaddelere dayalı malzemelerden üretiliyor: ahşap karkas, duvarların toprak dolgusu ve sıvası, saz kamışı yalıtım, ahşap döşemeler, ahşap doğrama ve kapılar. Malzemelerin doğal ve yetişen hammaddelerden seçilmesinin yanı sıra kesim, yapıştırma ve sıkıştırma süreçlerinin yüksek enerji gerektirmemesi de gömülü enerji düzeyini düşük tutuyor. Diğer taraftan malzemeler ve bunların yapıya entegre edilmesi sürecindeki işçilik yöreden temin edilerek yöredeki kapasitenin artması sağlanırken ulaşım için harcanan enerji en aza indirilmiş oluyor. Kadıovacık Biyoevi hem kaynak kullanımı hem de yol açtığı salımlar itibariyle ayak izini olabildiğince düşük tutmaya çalışıyor. Bu niyetin somutlaşmasına tasarım ve uygulamalarla birlikte yapının yaşam döngüsü analizi de katkı sağlayacak.

geri dön

İletişim

URLA OFİS - Barbaros köyü, Urla- İzmir
T.  +90 533 245 32 51